Bács-Kiskun Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége

Bajai-Kamarás Duna (Sugovica)

HELYI HORGÁSZREND A 2024. ÉVI ÁLTALÁNOS TERÜLETI JEGYHEZ A KAMARÁS DUNÁN 

 ( SUGOVICA) (víztérkód: 03-005)

  1. A területi engedély megvásárlásával szerződés jön létre a területi engedély jogosultja és a BÁCSHOSZ között a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvényben, az ennek végrehajtására kiadott 133/2013. (XII. 29.) VM rendeletben, valamint a 2013. évi V. törvényben (Polgári Törvénykönyv) foglalt általános, valamint a területi engedélyben meghatározott speciális feltételekkel. A feltételek betartása kötelező!
  2. A területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
  3. A területi jegy kiadója, illetve a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.
  4. A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.
  5. Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ szabályozások, továbbá az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.
  6. Az országos- és a helyi horgászrend megismerése nélkül a horgászatot megkezdeni tilos! A MOHOSZ országos horgászrendjét a helyi horgászrendben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni!
  7. A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása.
  8. A területi jegy kiadójának előírása esetén a horgász köteles a területi jegy elidegeníthetetlen mellékleteként a helyi horgászrendet, vagy annak kivonatát magánál tartani, illetve online vásárlás esetén a területi jegyet és a horgászrendet kinyomtatás nélkül egy arra alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon) képernyőjén a horgászat időtartama alatt ellenőrzésre bemutatni. Az éves, hét napos területi horgászengedélyek nyomtatva érvényesek.
  9. A halgazdálkodási vízterületen a hal annak jogszerű kifogásával és a zsákmány fogási naplóban történő rögzítésével kerül a horgász birtokába. A rögzítés kizárólag a naplóban meghatározott módon történhet.
  10. A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelését köteles a halőr vagy a halgazdálkodásra jogosult felé azonnal bejelenteni.
  11. A vízminőség védelme érdekében csak megfelelő minőségű (nem romlott) és a szükséges mennyiségű etetőanyag, csaliféleség használható fel.
  12. A horgászhely (csónak esetében a partról is jól látható), folyamatos megvilágítása az éjszakai horgászat teljes időtartama alatt kötelező.
  13. A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását.
  14. A kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása tilos.
  15. A szabályosan kifogott és így megtartható halak cseréje, a vízparton, horgászhelyen belüli átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése tilos.
  16. A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével elismeri a horgászatra vonatkozó országos és helyi szabályok ismeretét és vállalja azok maradéktalan betartását. Tudomásul veszi, hogy a) köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre, b) róla – külön jogszabályi előírások figyelembevételével – a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet, c) jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott, véglegessé vált (jogerős) halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, illetve a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum 5 évre eltiltható.
  17. A területen foglalt hely (jelölt hely) nincs, horgászállást létesíteni tilos!
  18. Megművelt területen közlekedni tilos! A vízpartokat csak a horgászattal szorosan összefüggő tevékenységre szabad használni.
  19. A csónakos horgászat során használt rögzítő karókat a horgászat befejeztével minden esetben el kell távolítani, nem hagyhatók a víztérben.
  20. A védgátak csak a szükséges engedélyek birtokában vehetők igénybe a horgászhelyek megközelítésére.
  21. Természetvédelmi oltalom alatt álló területen mindenki csak saját felelősségére tartózkodhat.
  22. A BÁCSHOSZ horgászversenyek idejére horgászati tilalmat rendelhet el.
  23. Területi jegyekre vonatkozó kvóták:

 

Éves területi jegyek:

 

  1. A) Általános Felnőtt Éves területi jegy:

Naponta összesen 4 db darabszám-korlátozással védett hal, ezen belül egy halfajból naponta összesen 2 db fogható ki. Hetente összesen 10 db, évente összesen 70 db darabszám-korlátozással védett hal fogható ki. A 70 db darabszámmal védett halfajból összesen 35 db ragadozó (csuka, süllő, harcsa, kősüllő stb. ) és 35 db békés hal ( ponty, márna, compó stb.) fogható ki. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 10 kg fogható ki. 

 

  1. B) Általános Ifjúsági Éves Területi jegy:

A területi jegy birtokában horgászni egyszerre csak egy bottal lehet, legfeljebb három horoggal. Naponta összesen 2 db darabszám-korlátozással védett hal fogható ki, ezen belül egy halfajból naponta összesen 1 db fogható ki. Hetente összesen 10 db, évente összesen 50 db darabszám-korlátozással védett hal fogható ki. Az 50 db darabszámmal védett halfajból összesen 25 db ragadozó (csuka, süllő, harcsa, kősüllő stb. ) és 25 db békés hal ( ponty, márna, compó stb.) fogható ki. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 5 kg fogható ki. 

 

Általános 24 órás, 72 órás jegyek:

 

24 órás területi jeggyel összesen egy napra meghatározott darabszám fogható, 72 órás területi jeggyel összesen három napra meghatározott darabszám fogható az alábbi meghatározott napi korlátozás szerint. A 7 napos jeggyel összesen 10 db darabszám-korlátozással védett hal fogható ki. 

 

Általános Felnőtt 24 órás,72 órás, 7 napos Területi Jegyek:

Naponta összesen 4 db darabszám-korlátozással védett hal, ezen belül egy halfajból naponta összesen 2 db fogható ki, hetente összesen 10 db. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 10 kg fogható ki. 

 

  1. A Duna Folyamból az alábbi halak legkisebb kifogható- elvihető mérete:

A fogassüllő 40 cm,  kősüllő 30 cm,  márna 45 cm,

A ponty legnagyobb kifogható- elvihető mérete: 10 kg

Az amur legkisebb kifogható mérete: 50 cm és naponta 1 db.

  1. A nem szájban vagy fejen akadt halat megtartani tilos!
  2. A vízparton szemetelni, szemetes helyen a horgászatot megkezdeni is tilos! A horgász szemeteszsákot köteles magánál tartani horgászhelyének tisztán tartása céljából. Horgászhelyen szemetet hátrahagyni tilos. A szemetes helyen horgászóktól a területi jegy bevonásra kerülhet!
  3. Tilos a pergetés november 1. – március 31. között a halászparti öböl hídtól a torkolat felé eső rész 300 méterén.
  4. A horgot csak horgászbottal dobva szabad a vízbe juttatni. A csali bárminemű vontatása tilos!
  5. A kijelölt strand teljes területén engedélyezett a horgászat, kivétel a strandolási időszak (08:00- 20:00).
  6. Védett, vagy fokozottan védett hal kifogása esetén a hal kíméletes visszahelyezése után kérjük a fogás helyét, idejét, faját a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságnak bejelenteni (7625 Pécs, Tettye tér 9., (+36) 72517200).
  7. A BÁCSHOSZ több halgazdálkodási hasznosítóval haljelölési programot végez a Dunán, amennyiben ilyen jelölt halat fog kérjük a halról rögzített adatokat (hossz, súly, kerület, haljel száma) küldjék el, esetlegesen fotóval kiegészítve a bacshosz@bacshosz.hu e-mail címre. A fogott hal adatainak rögzítését követően a halat a jellel együtt mielőbb vissza kell engedni a vízbe, azt megtartani tilos.
  8. A vízterületeken horgászati célú folyamatos életvitelszerű tartózkodás (több mint 7 nap) és helyfoglalás – ide nem értve a különböző vízparti magántelkeket – nem lehetséges. Az ilyen nyilvánvaló esetekben a hivatásos halőr a vízterület partjának azonnali elhagyására adhat utasítást.
  9. A hivatásos halőr, társadalmi halőr a felállított sátor elbontására, a leállított lakókocsi elvontatására adhat utasítást, különösen, amennyiben azok elhelyezése folyamatosan foglalt hely létesítésére, életvitelszerű ott tartózkodásra irányul, vagy a természeti környezetet, növényzetet károsítja. Felszólítás esetén a horgász köteles a sátrat vagy a lakókocsit a vízpartról eltávolítani.
  10. A horgász köteles magánál tartani legalább 0,5 kilogramm pontossággal mérő digitális halmérleget, mérőszalagot, ki nem törölhető golyóstollat és szemeteszsákot, halvédelmi matracot, melyek meglétét a hivatásos halőr, társadalmi halőr ellenőrizheti. Több horgász egy horgászállásból történő horgászata során elegendő egy halvédelmi matrac használata. A horgász köteles a kifogott halat a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően – annak, fajának, méretének és mennyiségének megfelelően kíméletesen – tárolni és szállítani. Kíméleti okokból drót haltartó szák használata nem engedélyezett.
  11. A területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó kiemelt cselekmények és az eltiltás mértéke:

 

Horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény (pl. nagy értékű lopás, orvhalászat, állatkínzás) elkövetése 3-5 év
Halőri intézkedés végrehajtásának megtagadása, akadályozása
Felső méretkorlátozás feletti hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete
Eltiltás alatt álló személy jogosulatlan horgászata 1-5 év,

de legalább az eltiltás idejének a duplája

Felső méretkorlátozás megsértése 1-5 év
Darabszám korlátozás megsértése
Bármilyen horgászattal kapcsolatos adatszolgáltatásnál valótlan személyi adat közlése, rögzítése, horgászokmány meghamisítása, azon a személyi adatok módosítása
Halgazdálkodási hatóság által megállapított szabálysértés az itt külön nem nevesített cselekmények esetében 1-3 év,

de legalább az eltiltás ideje

Hal jelölése, csonkítása 1-3 év
A fogási napló vezetési szabályainak megsértése (beírt adatok meghamisítása, változtatása, hal beírásának elmulasztása)
Tilalmi idővel védett, vagy jogszabály által védettnek nyilvánított, illetve nem fogható hal megtartása
Alsó méretkorlátozás megsértése
Méretkorlátozással védett hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete
Egyéb, az Országos Horgászrend keretében rögzített tilalom megsértése 3 hónap-1 év
Egyéb, az Országos Horgászrend szabályain túli, a halgazdálkodásra jogosult által a helyi horgászrend keretében meghatározott szabályszegés

 

Jogosulatlan halászattal, horgászattal kapcsolatosan a bejelentését az alábbi e-mail címeken teheti meg: allamihalor@nebih.gov.hu

 

 

ARANYHAL- BAJA SHE- www.aranyhal-baja.hu

BÁCSHOSZ – www.bacshosz.hu

Kecskemét, Baja 2024.

 

Letöltés PDF-ként

Scroll to Top