HELYI HORGÁSZREND A 2024. ÉVI ÁLTALÁNOS TERÜLETI JEGYEKHEZ a Duna folyam 1493 és 1465 fkm közötti szakaszára, és a hozzá tartozó Móric-Duna, Simon-Duna, Hágli-Duna, Sáros-Duna, Herceg-gödör, Öreg-cserta, Vén-Duna, Rezéti Holt-Duna torkolattól a Csonka-töltésig tartó szakasz, Vancsura-Hókony (víztérkód: 03-092) és a Ferenc-csatornára (víztérkód: 03-095)
- A területi engedély megvásárlásával szerződés jön létre a területi engedély jogosultja és a BÁCSHOSZ között a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvényben, az ennek végrehajtására kiadott 133/2013. (XII. 29.) VM rendeletben, valamint a 2013. évi V. törvényben (Polgári Törvénykönyv) foglalt általános, valamint a területi engedélyben meghatározott speciális feltételekkel. A feltételek betartása kötelező!
- A területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
- A területi jegy kiadója, illetve a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.
- A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.
- Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ szabályozások, továbbá az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.
- Az országos- és a helyi horgászrend megismerése nélkül a horgászatot megkezdeni tilos! A MOHOSZ országos horgászrendjét a helyi horgászrendben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni!
- A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása.
- A területi jegy kiadójának előírása esetén a horgász köteles a területi jegy elidegeníthetetlen mellékleteként a helyi horgászrendet, vagy annak kivonatát magánál tartani, illetve online vásárlás esetén a területi jegyet és a horgászrendet kinyomtatás nélkül egy arra alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon) képernyőjén a horgászat időtartama alatt ellenőrzésre bemutatni. Az éves, hét napos területi horgászengedélyek nyomtatva érvényesek.
- A halgazdálkodási vízterületen a hal annak jogszerű kifogásával és a zsákmány fogási naplóban történő rögzítésével kerül a horgász birtokába. A rögzítés kizárólag a naplóban meghatározott módon történhet.
- A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelését köteles a halőr vagy a halgazdálkodásra jogosult felé azonnal bejelenteni.
- A vízminőség védelme érdekében csak megfelelő minőségű (nem romlott) és a szükséges mennyiségű etetőanyag, csaliféleség használható fel.
- A horgászhely (csónak esetében a partról is jól látható), folyamatos megvilágítása az éjszakai horgászat teljes időtartama alatt kötelező.
- A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását.
- A kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása tilos.
- A szabályosan kifogott és így megtartható halak cseréje, a vízparton, horgászhelyen belüli átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése tilos.
- A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével elismeri a horgászatra vonatkozó országos és helyi szabályok ismeretét és vállalja azok maradéktalan betartását. Tudomásul veszi, hogy a) köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre, b) róla – külön jogszabályi előírások figyelembevételével – a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet, c) jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény,a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott, véglegessé vált (jogerős) halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, illetve a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum 5 évre eltiltható.
- A területen foglalt hely (jelölt hely) nincs, horgászállást létesíteni tilos!
- Megművelt területen közlekedni tilos! A vízpartokat csak a horgászattal szorosan összefüggő tevékenységre szabad használni.
- A csónakos horgászat során használt rögzítő karókat a horgászat befejeztével minden esetben el kell távolítani, nem hagyhatók a víztérben.
- A védgátak csak a szükséges engedélyek birtokában vehetők igénybe a horgászhelyek megközelítésére.
- Természetvédelmi oltalom alatt álló területen mindenki csak saját felelősségére tartózkodhat.
- A BÁCSHOSZ horgászversenyek idejére horgászati tilalmat rendelhet el.
- Területi jegyekre vonatkozó kvóták:
Éves területi jegyek:
- a) Általános Felnőtt Éves területi jegy:
Naponta összesen 4 db darabszám-korlátozással védett hal, ezen belül egy halfajból naponta összesen 2 db fogható ki. Hetente összesen 10 db, évente összesen 70 db darabszám-korlátozással védett hal fogható ki. A 70 db darabszámmal védett halfajból összesen 35 db ragadozó (csuka, süllő, harcsa, kősüllő stb. ) és 35 db békés hal ( ponty, márna, compó stb.) fogható ki. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 10 kg fogható ki. A Menyhal, sügér és domolykó esetében a naponta kifogható mennyiség darabszámtól függetlenül 3 kg.
- b) Általános Ifjúsági; Kedvezményezett Éves Területi jegyek:
A területi jegy birtokában horgászni egyszerre csak egy bottal lehet, legfeljebb három horoggal. Naponta összesen 2 db darabszám-korlátozással védett hal fogható ki, ezen belül egy halfajból naponta összesen 1 db fogható ki. Hetente összesen 10 db, évente összesen 50 db darabszám-korlátozással védett hal fogható ki. Az 50 db darabszámmal védett halfajból összesen 25 db ragadozó (csuka, süllő, harcsa, kősüllő stb. ) és 25 db békés hal ( ponty, márna, compó stb.) fogható ki A darabszám-korlátozással nem védett őshonos halakból naponta 5 kg fogható ki.
Általános 24 órás, 7 napos jegyek:
24 órás területi jeggyel összesen egy napra meghatározott darabszám fogható, az alábbi meghatározott napi korlátozás szerint. A 7 napos jeggyel összesen 10 db darabszám-korlátozással védett hal fogható ki.
- a) Általános Felnőtt 24 órás, 7 napos Területi Jegyek:
Naponta összesen 4 db darabszám-korlátozással védett hal, ezen belül egy halfajból naponta összesen 2 db fogható ki, hetente összesen 10 db. A darabszám-korlátozással nem védett őshonos halakból naponta 10 kg fogható ki.
- b) Általános 24 órás Ifjúsági; Kedvezményezett jegyek:
A területi jegy birtokában horgászni egyszerre csak egy bottal lehet, legfeljebb három horoggal. Naponta összesen 2 db darabszám-korlátozással védett hal fogható ki, ezen belül egy halfajból naponta összesen 1 db fogható ki. A darabszám-korlátozással nem védett őshonos halakból naponta 5 kg fogható ki.
- A Duna Folyamból az alábbi halak legkisebb kifogható- elvihető mérete:
fogassüllő 40 cm, kősüllő 30 cm, márna 45 cm,
- A ponty legnagyobb kifogható- elvihető mérete: 10 kg
- Az amur legkisebb kifogható mérete: 50 cm és naponta 1 db.
- A nem szájban vagy fejen akadt halat megtartani tilos!
- A vízparton szemetelni, szemetes helyen a horgászatot megkezdeni is tilos! A horgász szemeteszsákot köteles magánál tartani horgászhelyének tisztán tartása céljából. Horgászhelyen szemetet hátrahagyni tilos. A szemetes helyen horgászóktól a területi jegy bevonásra kerülhet!
- Kíméleti területek, területi korlátozások:
I. A Vadászati Törvény előírásai miatt augusztus 28. és szeptember 30. között minden nap délután 15:00 óra és másnap délelőtt 9:00 óra között, az erdőben és a vízpartokon tartózkodni, és közlekedni tilos és életveszélyes az alábbi vízterületeken:
-
- Duna folyam bal part: 1469- 1478 fkm között;
- Duna folyam jobb part: 1475,5- 1480 fkm között;
- Öreg-cserta
- Vén-Duna
- Rezéti Holt-Duna
- Simon-Duna
- Móric-Duna
- Hágli-Duna
- Vancsura-Hókony
II. Tilos az Öreg-cserta áteresztől nyugatra található szakaszának megközelítése az 55-ös út felől, a vasúti síneken és az erdőn át!
III. November 15. és a következő év február 28. napja közötti időszakban teljes horgászati tilalom van érvényben a Bajai IV. Károly rakpart ( RO-RO kikötőhely) területén a Türr István hídtól a Vizirendészetig a Duna sodorvonaláig, mint téli vermelőhely, kíméleti területen.
IV. Március 1-től június 15-ig teljes horgászati tilalom van érvényben a Kádár- Duna alsó öblében a torkolat vonalától a kőszórásig mint tavaszi ivóhely kíméleti területen.
V. A Duna teljes szakasza horgászható csónakból (M9-es autóúttól délre Tolna megye déli határáig). Tilos horgászni a Duna jobb oldalán, a Sió torkolat és a Vén-Duna alsó torkolata közötti szakaszon. A folyó bal partja végig horgászható. A vízpart megközelítése gyalogosan, kerékpárral, vagy segédmotor kerékpárral megengedett. Alacsony vízállás esetén a Duna medrében található homokpadokon a horgászat mindenütt megengedett, ami nem minősül parti horgászatnak.
VI. Védett, vagy fokozottan védett hal kifogása esetén a hal kíméletes visszahelyezése után kérjük a fogás helyét, idejét, faját a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságnak bejelenteni (7625 Pécs, Tettye tér 9., (+36) 72517200).
VII. Rezéti Holt-Duna: A Rezéti Holt-Duna kizárólag csónakból horgászható az alsó torkolat és a veránkai csonka töltés közötti szakaszon, a parti sáv igénybevétele nélkül. A Rezéti-Dunán robbanómotorral hajtott eszközzel közlekedni tilos!
VIII. Vén-Duna: A mellékág csónakból mindenütt horgászható. A mellékág az Öreg-cserta betorkolásától a dunai alsó torkolatig a déli partról is horgászható, a víztest megközelítése gépjárművel is lehetséges. A parti horgászat a mellékág más szakaszain nem megengedett.
IX. Öreg-cserta: A holtág az alsó torkolat és a beton áteresz között csónakból horgászható. Robbanómotorral hajtott eszközzel a holtágon közlekedni tilos! A holtág más szakaszain a csónakos horgászat tilos! A holtág a beton áteresztől nyugatra csak a két túra útvonala mentén található 1,7 km-es szakaszon, a déli partról horgászható. A horgászható szakasz végét tábla jelzi. Ennek a szakasznak a megközelítése csak gyalogosan vagy kerékpárral megengedett. A Sárkány-fok torkolatának 50 méteres körzetében mindennemű halfogási tevékenység tilos.
X. Simon-Duna: A mellékág teljes szakasza horgászható csónakból, de robbanómotorral hajtott eszközzel a holtágon közlekedni tilos! A mellékág mindkét oldala horgászható parttól, megközelítése gyalogosan, kerékpárral vagy segédmotor kerékpárral lehetséges nyugatról a védgát felöl, északról a kiemelt erdészeti úton.
XI. Móric-Duna: A mellékág teljes szakasza horgászható csónakból, de robbanómotorral hajtott eszközzel a holtágon közlekedni tilos! A mellékágon parti horgászat csak az északi oldalról megengedett. Megközelítése gyalogosan, kerékpárral vagy segédmotor kerékpárral lehetséges nyugatról a védgát felöl, északról a kiemelt erdészeti úton.
XII. Hágli-Duna: A holtág csak csónakból horgászható,
XIII. Herceg-gödör: A holtág csónakból és partról is horgászható, de robbanómotorral hajtott eszközzel a vízterületen közlekedni tilos! A vízpart megközelítése csak gyalogosan, kerékpárral, vagy segédmotor kerékpárral engedélyezett.
XIV. Vancsura-hókony: A holtág csónakból nem, csak a part két oldaláról horgászható. Megközelítése gépjárművel csak a védgátig történhet, a vízpart megközelítése csak gyalogosan, kerékpárral, vagy segédmotor kerékpárral engedélyezett.
- A BÁCSHOSZ több halgazdálkodási hasznosítóval haljelölési programot végez a Dunán, amennyiben ilyen jelölt halat fog kérjük a halról rögzített adatokat (hossz, súly, kerület, haljel száma) küldjék el, esetlegesen fotóval kiegészítve a bacshosz@bacshosz.hu e-mail címre. A fogott hal adatainak rögzítését követően a halat a jellel együtt mielőbb vissza kell engedni a vízbe, azt megtartani tilos.
- A vízterületeken horgászati célú folyamatos életvitelszerű tartózkodás (több mint 7 nap) és helyfoglalás – ide nem értve a különböző vízparti magántelkeket – nem lehetséges. Az ilyen nyilvánvaló esetekben a hivatásos halőr a vízterület partjának azonnali elhagyására adhat utasítást.
- A hivatásos halőr, társadalmi halőr a felállított sátor elbontására, a leállított lakókocsi elvontatására adhat utasítást, különösen, amennyiben azok elhelyezése folyamatosan foglalt hely létesítésére, életvitelszerű ott tartózkodásra irányul, vagy a természeti környezetet, növényzetet károsítja. Felszólítás esetén a horgász köteles a sátrat vagy a lakókocsit a vízpartról eltávolítani.
- A horgász köteles magánál tartani legalább 0,5 kilogramm pontossággal mérő digitális halmérleget, mérőszalagot, ki nem törölhető golyóstollat és szemeteszsákot, halvédelmi matracot, melyek meglétét a hivatásos halőr, társadalmi halőr ellenőrizheti. Több horgász egy horgászállásból történő horgászata során elegendő egy halvédelmi matrac használata. A horgász köteles a kifogott halat a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően – annak, fajának, méretének és mennyiségének megfelelően kíméletesen – tárolni és szállítani. Kíméleti okokból drót haltartó szák használata nem engedélyezett.
- A területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó kiemelt cselekmények és az eltiltás mértéke:
Horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény (pl. nagy értékű lopás, orvhalászat, állatkínzás) elkövetése | 3-5 év |
Halőri intézkedés végrehajtásának megtagadása, akadályozása | |
Felső méretkorlátozás feletti hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete | |
Eltiltás alatt álló személy jogosulatlan horgászata | 1-5 év,
de legalább az eltiltás idejének a duplája |
Felső méretkorlátozás megsértése | 1-5 év |
Darabszám korlátozás megsértése | |
Bármilyen horgászattal kapcsolatos adatszolgáltatásnál valótlan személyi adat közlése, rögzítése, horgászokmány meghamisítása, azon a személyi adatok módosítása | |
Halgazdálkodási hatóság által megállapított szabálysértés az itt külön nem nevesített cselekmények esetében | 1-3 év,
de legalább az eltiltás ideje |
Hal jelölése, csonkítása | 1-3 év |
A fogási napló vezetési szabályainak megsértése (beírt adatok meghamisítása, változtatása, hal beírásának elmulasztása) | |
Tilalmi idővel védett, vagy jogszabály által védettnek nyilvánított, illetve nem fogható hal megtartása | |
Alsó méretkorlátozás megsértése | |
Méretkorlátozással védett hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete | |
Egyéb, az Országos Horgászrend keretében rögzített tilalom megsértése | 3 hónap-1 év |
Egyéb, az Országos Horgászrend szabályain túli, a halgazdálkodásra jogosult által a helyi horgászrend keretében meghatározott szabályszegés |
Jogosulatlan halászattal, horgászattal kapcsolatosan a bejelentését az alábbi e-mail címen teheti meg: allamihalor@nebih.gov.hu
Kecskemét, 2024. BÁCSHOSZ – www.bacshosz.hu